Ilyen vérnyomásérték számít normálisnak futás után
Bármilyen fizikai aktivitás megnövelheti a vérnyomást, legyen szó intenzív futásról vagy könnyű gyakorlatokról. Ez a hatás azonban csak átmeneti, és a vérnyomása lassan normalizálódik, miután a szervezeted visszaáll a nyugalmi működésre. De honnan tudhatod, hogy normális -e a vérnyomásod a terhelést követően?
Dr Campitelli amerikai orvos tanácsai következnek, aki a blogján osztotta meg a hasznos infókat.
Normális vérnyomás
Az NHS szerint normális vérnyomás ideális esetben 90/60 és 120/80 között van. A 90/60 alatti értékeket alacsony vérnyomásnak, a 140/90 értékeket pedig magas vérnyomásnak tekintik.
A vérnyomást a szisztolés (első érték) és diasztolés (második érték) alapján mérik. A szisztolés vérnyomás a vér erejét mutatja az artéria falán a kamrák összehúzódásakor. A diasztolés érték a kamrák elernyedésekor bekövetkező nyomást jelzik.
A normális értékhez egyébként érdemes mindig ugyanabban a napszakban mérned a nyugalmi vérnyomásodat. Előtte legalább ülj, pihenj 5 percet. Lehetőleg felkaros vérnyomásmérőt használj. A mandzsettát a bal kezeden a könyékhajlat fölött 2-3 centivel rögzítsd. A hátad legyen megtámasztva, és koncentrálj valami másra, ne a mérésre. Már, ha ez frusztrál téged bármilyen mértékben is.
Vérnyomás edzés után
Bármilyen fizikai tevékenység növelheti a vérnyomását. Ez normális válasz az izmok megnövekedett vérigényére, és a szívnek is gyorsabban kell pumpálnia, hogy alkalmazkodjon. Ez a hatás azonban gyakran átmeneti, és a pihenés után a vérnyomásának normalizálódnia kell.
Azt mondják, hogy minél gyorsabban normalizálódik a vérnyomásod, annál egészségesebb vagy. A folyamatosan mozgó, aktív embereknek erős, egészséges szívük van, amely hatékonyabban pumpálja a vért, ennek eredményeként vérnyomásuk gyakran a kemény edzés után is kontrollált marad. Nem száll el.
Mozgásszegény életmód esetén nagyobb a szívbetegségek kockázata. Ebben az esetben a szíved nem szokott hozzá, hogy sok vért kell pumpálnia, így szinte bármilyen fizikai tevékenység komoly erőpróbává nőheti ki magát az inaktív emberek számára.
Normális, ha a vérnyomásod nő edzés közben és után, azonban a drasztikus kilengések a testmozgás során intő jelnek számítanak.
Legjobb idő a vérnyomás ellenőrzésére
Forrás: https://www.freepik.com/free-photo/woman-measures-herself-pressure-home_6632212.htm
Az otthoni vérnyomás ellenőrzése segít jobban gondoskodni az egészségéről. Fontos tudni, hogy a vérnyomás ellenőrzésére miként és mikor van a legjobb idő a pontos eredmények elérése érdekében.
Ha most fejezte be a futást vagy az edzést, várj egy órát, mielőtt megmérnéd a vérnyomásod. Ez biztosítja, hogy a vérnyomásod visszaálljon nyugalmi állapotába.
Ha magas vérnyomást diagnosztizálnak nálad, fontos, hogy minden nap ugyanabban az időben ellenőrizd az értékeket. Ez enélkül is igaz. A legjobb időpont, ha ébredést követően körülbelül 30 perccel méred, mielőtt elfogyasztanád a reggeli kávét.
Ha magas vérnyomás elleni gyógyszert szedsz, a vérnyomásod ellenőrzésére a gyógyszer beszedése előtt a legpraktikusabb. Ez a legpontosabb eredményt adja, és megmutatja, hogy gyógyszert jól állították -e be?
Vérnyomás-szövődmények edzés közben
Akár magas vérnyomásbetegségben szenvedsz, akár nem, a testmozgás az egyik legjobb módszer a magas vérnyomás szabályozására. Figyelnie kell azonban ezekre a szövődményekre:
Vérnyomásingadozások
A vérnyomás drámai emelkedése edzés után a magas vérnyomás vagy a szívbetegség jele lehet. Ha a vérnyomásod eléri a 180/120 értéket, azonnal fordulj orvoshoz, mivel ez stroke vagy szívroham jele lehet.
Vérnyomászuhanás
Enyhe vérnyomáscsökkenés is elképzelhető edzés közben, de ha a vérnyomásod lezuhan, szédülés, ájulásérzés lép fel, azt alaposan érdemes ellenőriztetned. Ha ezt tapasztalod, fennáll a vérnyomásbetegség vagy szívbetegség kockázata.
Amennyiben megtörtént a kivizsgálásod, és mégis ájulásérzésed lenne futás közben, akkor el kell gondolkodni a pszichés okokon.
Gyakorlatok a vérnyomás szabályozására
Ha magas a vérnyomásbetegséggel diagnosztizálnak, az nem ok az elkeseredésre, hanem még nagyobb ok a testmozgásra. Először könnyű gyakorlatokkal kezdj, majd fokozatosan haladj az intenzív edzések felé, miután a tested alkalmazkodott a mozgáshoz. A legjobb, ha konzultálsz az orvosával, hogy ajánljon az állapotához ideális gyakorlatokat.
Néhány tipp az edzéshez:
-
Végezz bemelegítést az edzés előtt. Nemcsak egészségesebb az edzés, hanem az izomfájdalmakat is csökkentheted mozgás után.
-
Egészséges embereknek legalább napi 30 perc mozgás ajánlott. A gyakorlatoknak nem kell megerőltetőnek lenniük. Ezek a mindennapi tevékenységek keverékei is lehetnek, például kerékpározás, gereblyézés, sőt akár a szex is:).
-
Lassan és fokozatosan haladj az állóképességed folyamatos növelése érdekében.
-
Ne hagyj fel a mozgással hirtelen, ha valamiért úgy döntesz, abbahagyod. Itt Is fontos a fokozatosság.
-
Válassz olyan mozgást, amit szívből végzel. Legyen szó kocogásról a pároddal, kutyasétáltatásról vagy jógázásról.
A testmozgás mellett más életmódbeli változásokat is meg kell tenned, például egészséges táplálkozás, leszokás a dohányzásról és az alkoholfogyasztás csökkentése.
Összegzés
Vérnyomásod bármilyen fizikai tevékenység után megemelkedik – ami normális válasz a szervezet növekvő oxigénigényére. Figyelned kell azonban a vérnyomás extrém kilengésére. Rendszeresen ellenőrizd otthon a vérnyomásodat, és fordulj orvoshoz, ha fenti tüneteket észleled.