Sportolás Covid alatt

Sziasztok!
Aki ismer közelebbről, az pontosan tudja, hogy mennyire rossz beteg vagyok. Nehezen viselem a bezártságot a pihenést, és a napi semmittevést. Aktív életmódomból kifolyólag hiányzik már egy-két pihenőnap után az edzés.
Pár napja azonban engem sem került el a Covid. Éppen a futópadon futottam, amikor szédülés és erős émelygés tört rám. Ilyet korábban még soha nem éreztem, a pulzusom az egekbe szökött.
Rögtön tudtam,hogy ez valami más lesz.
Egyből elkezdtem szakkönyveket olvasni, fórumokon tájékozódtam, ki hogyan viselte a betegséget. Milyen lefolyású volt és mennyire nehéz a visszatérés utána. Minden embernél más a tapasztalat!
Egy dologban azonban minden orvos egyetért. A futás nem a legjobb választás a beteg számára!
Nálam ami azonnal megjelent 1 km kocogás után: a légszomj. Ezért is mondják, hogy nem javasolt láz, mellkasi fájdalom és heves szívdobogás esetén erőltetni a kardió edzéseket. Nagyon hamar felszökött a pulzusom, a fejem lüktetni kezdett, és az ájulás szélén álltam.
Másnap már biztos voltam abban, hogy megfertőződtem. Nagyon sok helyen írnak arról, hogy fontos a légzőgyakorlatok napi használata. Covid hatására csökkenhet a tüdőkapacitás. A jóga gyakorlatokban elsajátított légzési technikák jó szolgálatot tehetnek.
Otthonodban menj ki a szabadba, és a friss levegőn alkalmazd a gyakorlatokat. Szerencsére ma már az internet tele van szemléltető videókkal és leírásokkal. Vannak olyan esetek, amikor szinte észre sem vesszük, hogy baj van, mert annyira enyhék a tünetek. Nem szabad ilyenkor sem félvállról venni, mert ez nem egy sima influenza vagy egy megfázás.
Nem javasolt a súlyzós vagy saját testsúlyos edzések alkalmazása sem. Izom és ízületi fájdalom jelentkezése esetén a legtöbb, amit tehetünk a pihenés és a relaxáció.
Akiknél olyan súlyosak voltak a tünetek, hogy kórházi kezelésre szorultak, azoknál a fokozatosság elvét szigorúan be kell tartani. A szakemberek szerint ilyen eseteknél is orvosi konzultáció javasolt.
Enyhébb tünetekkel járó betegség esetén sem szabad azonnal visszatérni a megszokott edzésmunkához!
Amikor már nem tapasztalunk panaszokat sportolás közben, akkor is 50%-os intenzitással végezzük el a gyakorlatokat.
Most az az időszak következik, amikor kicsit meg kell állni még, ha az ember úgy is érzi, hogy semmi baj nem történhet. A hétvégén maratonra készültem, a Balatonnál. Ez a verseny most kimarad számomra.
Nem szabad szomorkodni, a tervezés, a regeneráció, és a gyógyulás időszaka következik.
A lehető legtöbb pozitív energiát kell bevonzani, olvass és keress valami önfejlesztő tevékenységet!
Azoknak, akik hasonló helyzetben vannak, mint most én ,csak annyit üzennék:
Mielőbbi gyógyulást és teljes felépülést kívánok!