A gyomorfájás és különböző emésztési zavarok gyakori panaszok a futók körében. Valójában a gyomor-bélrendszeri tünetek esélye közel kétszer olyan magas a futás esetében, mint más állóképességi sportok, köztük az úszás vagy a kerékpározásnál.
Bár a legtöbben tisztában vagyunk azzal, hogy a futás milyen hatással van az ízületeinkre, a hasizmok is nagy igénybevételnek vannak kitéve a
futómozgás közben, ami egyszerre jótékony és káros hatással van a gyomor-bélrendszerre.
A kutatások azt mutatják, hogy a mérsékelt intenzitású testmozgás védő szerepet játszik számos súlyos egészségügyi problémával szemben, mint például a vastagbélrák, a divertikuláris betegség és a székrekedés. A másik oldalról viszont a megerőltető testmozgás alacsony fokú gyulladással, hányingerrel, hányással, gyomorfájdalommal, hasmenéssel és gyomorégéssel is jár. Az élsportolók közel 25-50 százaléka tapasztal gyomor-bélrendszeri tüneteket, amelyek akadályozhatják őket az optimális edzésben és versenyzésben. Hogyan lehet tehát egyensúlyt teremteni az előnyök és hátrányok között?
Gyomorfájás futás után? Így lépj túl rajta
Bár számos oka lehet annak, hogy futás után hányinger jelentkezik, néhány edzés- és életmódbeli módosítással enyhítheted a tüneteket. Tekintsünk át néhány gyakori okot, ami miatt a gyomorfájás egyáltalán előfordul.
Lehet, hogy dehidratált vagy.
A Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care című szaklapban megjelent áttekintés szerint a megerőltető edzés és a dehidratáció a leggyakoribb oka a gyomor-bélrendszeri tüneteknek.
„Ez akkor fordulhat elő, ha valaki alultápláltan vagy folyadékkal és elektrolitok szempontjából alul hidratáltan vág bele a futásba vagy az edzésbe”
– mondja Kylee Van Horn regisztrált sportdietetikus. Ha testsúlyunk több mint 2 százalékát elveszítjük edzés közben, az káros hatással lehet a szervezetre, például a tápanyagok és az oxigén lassabb eljuttatása a sejtekhez, megváltozott testhőmérséklet, izomgörcsök, csökkent kognitív funkciók, és így tovább – mindezek pedig hatással lehetnek a gyomor-bélrendszeri tünetekre. Ha elegendő vizet iszunk edzés előtt, közben és után, és elegendő elektrolitot veszünk magunkhoz, az segíthet a folyadékegyensúlyban, ezáltal tehermentesítheti a gyomor- és bélrendszerünket. A megfelelő só- és elektrolitbevitel biztosítása kulcsfontosságú, mivel az elektrolit- és sóhiány szintén hányingert okozhat.
A táplálkozás időzítése nem megfelelő
Futóként tudjuk, hogy étrendünk nagy részét szénhidrátoknak kell alkotniuk. A tápanyagok időzítése nagyon fontos része az optimális gyomor egészségnek, különösen edzés közben. Futás közben a vérünk elszállítódik gyomortól, ahová általában az emésztés miatt kerül.
Ehelyett a vér a dolgozó izmokhoz áramlik, így a már a gyomorban lévő táplálék nem emésztődik meg olyan gyorsan. Ez azt jelenti, hogy bár a rostok és a zsírok nagyszerű tápanyagok a jóllakottság érdekében, a futás előtti túl sok fogyasztásuk problémás lehet, és bélműködési zavarokhoz, gyomorfájáshoz vezethet.
Mivel a rostok nem emészthetők, emésztetlenül haladnak át a bélrendszeren, ami gázképződéshez vagy görcsökhöz vezethet.
A zsíroknak hosszabb időbe telik, mire lebomlanak a gyomrunkban, és ez lomhaságérzethez, puffadáshoz, diszkomforthoz vezethet. Maradjunk az alacsony rosttartalmú és túlnyomórészt szénhidrátalapú ételeknél futás előtt, és igyekezzünk két-három órával a futás előtt nagyobb étkezéseket fogyasztani, hogy a szervezetünknek legyen ideje az emésztésre.
Sokakra pozitívan hat, ha hosszabb futás vagy verseny előtti napokban elhagyják a magas rosttartalmú ételeket.
Hányinger futás után? Lehet, túl sok cukrot fogyasztottál
Bár a sportzselék és -italok fogyasztása remek módja a szénhidrátok és elektrolitok pótlásának futás közben, ezek is okozhatnak emésztőrendszeri problémákat, mivel magas cukortartalmúak. Gyorsan áthaladnak a bélrendszeren, így a szervezeted gyorsabban képes fölszívni őket.
Előzetesen teszteld a bélrendszered különböző szénhidrátalapú termékekkel, hogy lásd, mit tolerálsz a legjobban.
A koffein miatt is fájhat a gyomrod futás után
Bár egyes kutatások szerint a koffein teljesítményfokozó lehet, futás után gyomorfájás vagy hányinger jelentkezhet miatta. A reggeli csésze kávé több kárt okozhat, mint hasznot, mivel stimulálja és irritálja a gyomornyálkahártyát. A koffein egyeseknél szorongást és idegességet is okozhat.
Fontold meg a koffeinmentes kávé fogyasztását, vagy hagyj több időt az ivás után az edzésig. Vezess naplót, hogy megtudd, a délutáni vagy esti futások alkalmával miképp érzed magad, szemben a reggeli futásokéval, amit egy fekete elfogyasztása után követtél el.
A bélrendszereddel is lehet a probléma
A probiotikumok csökkenthetik a gyomorfájás előfordulását, valamint csökkenthetik a gyulladást és a szervezet oxidatív károsodásra adott válaszát. Továbbá javíthatják az állóképességet is, mivel a gyomor-bélrendszer egészsége fontos az edzéshez való alkalmazkodás szabályozásában.
Egy 2011-es
vizsgálatban a laktobacillust (számos étrend-kiegészítőben található baktérium) szedő versenyszerű kerékpárosoknál csökkent a gyomor-bélrendszeri tünetek súlyossága a placebót szedőkhöz képest
. A teljesítmény érdekében bevitt probiotikumoknak szerény előnyei mutatkoznak, de ezen a területen mindenképpen további kutatásokra van szükség. Akárhogy is, próbálj ki néhány probiotikumokban gazdag élelmiszert (például tenyésztett tej- és nem tejjoghurtokat, savanyú káposztát, vagy csicsókát), hátha ez segíti az emésztésed.
Ha betartottál néhányat ezek közül a változtatások közül, és még mindig gyomor-bélrendszeri panaszoktól szenvedsz, fordulj orvoshoz, hogy megbizonyosodj arról, egészséges vagy. Egy szakértő dietetikus is segíthet, ha megvizsgálja a heti étrendedet, az edzés előtti és az edzés közbeni táplálkozást, valamint azt, hogy mikor jelentkeznek a tünetek” – mondja Van Horn.
Forrás link