Ebben jobbak a futó csajok a futó pasiknál
A nemek közötti vita örökké tart, és gyakran ezekre a tényezőkre vezetik vissza:
- Hormonok
- Testméret
- Testfelépítés
- Gondolkodásmód (döntéshozatali képességek)
Derítsük ki, hogy pontosan hol van az a pont, ahol a nők természetüknél fogva jobban megfelelnek a mindannyiunk által szeretett sportágnak, a futásnak).
Hormonok
A pubertás előtt a lányok és a fiúk teste viszonylag hasonló, azonban a fiúk után a tesztoszteron áradatát élik át, így felnőttkorukra a legtöbb férfi akár 20-szor több tesztoszteronnal rendelkezik, mint a nők. Ez egy fontos hormon, amely szerepet játszik az új vérsejtek létrehozásában, a csontok és az izmok erejének növelésében, valamint a növekedési rohamok beindításában. A nők szervezetében is jelen van a tesztoszteron (a ciklusunk peteérés körüli szakaszában tetőzik). Mivel lényegesen kevesebbet kaptunk belőlük, mint a férfiak , rögtön hátrányba kerülünk az izomtömeg és a vörösvértest-termelés tekintetében Nőként a hormon ösztrogénből is több kering a testünkben, mint a férfiaknál, ami magasabb testzsírszázalékhoz vezet (
Testméret
A méret nem minden… oké, ebben az esetben talán mégis. Hölgyeim, átlagosan kisebb tüdőnk van, mint a férfiaknak, ami azt jelenti, hogy a maximális oxigénfogyasztásunk (v02 Max) természetesen alacsonyabb – a testünk képessége, hogy maximális terhelésnél oxigént termeljen, kisebb, mint a férfiaké:
- Nők = 33 milliliteroxigén testtömeg-kilogrammonként percenként
- Férfiak = 42 milliliter
A kisebb tüdőnk mellett kisebb a szívünk is, amely csak 2/3-a a férfi szív méretének. A kisebb szív következménye a kisebb lökettérfogat (az oxigénben gazdag vér mennyisége, amelyet egy szívverés alatt a bal kamrából pumpálódik ki). Ha már a szívverésről beszélünk; nekünk, csajoknak átlagosan magasabb a nyugalmi szívritmusunk, percenként kb 3-mal több szívverésünk van. Talán arra gondolsz, a plusz ütések ellensúlyozhatják a kisebb lüktetési térfogatot. Sajna.. Nem. A férfi szív által ütésenként kibocsátott vér mennyisége végül mindig felülmúlja a miénket.
Megtanultuk, hogy a tesztoszteron elősegíti a növekedést, nekünk kevesebb van, így alapból gyakran kisebbek vagyunk, mint a férfiak. Ha rövidebbek vagyunk, az gyorsabb ritmust jelent, és sokkal hatékonyabban használjuk fel a futás során keletkező rugalmas energiát. Ez még a botlásoknál és az eséseknél is segíthet. Az alacsonyabb súlypont csökkenti a DNF (nem ért célba) kockázatát, ha nehezebb terepen indulunk.
Testfelépítés
Az izom és a zsír arányáról beszélünk – emlékszel, hogy mivel rendkívül jól teljesítünk az ösztrogénszintben, ez a zsírszázalék növekedésével is jár a cikk korábbi részében. Úgy értem, ez mind természetes. Elsősorban reprodukciós okokból hordunk több zsírt (és az ezen a téren való hiányosságok nagyon meg tudják zavarni a menstruációnkat, a csontok erősségét és a hormonális szabályozást, nem is beszélve a futóteljesítményről). A férfiak és nők zsírszázalékának, tartományait és arányát, itt találod egy összehasonlító táblázatban.
Mivel a nők képesek a saját forrás energiájukat biztosítani, a lassú rángású rostok képesek hosszabb ideig fenntartani az erőt, de nem képesek jelentős mennyiségű erőt kifejteni
A gondolkodásmód.
Tudtad, hogy a nők 18,61%-kal jobbak futásban, mint a férfiak? Ez tudományos tény , számos tanulmány alapján. A tanulmányok megállapították, hogy a férfiak nem olyan hatékonyak az egyenletes futótempó fenntartásában, olyan tényezők, mint a büszkeség, a tesztoszteron, a fittségi szint túlbecsülése, a kockázatvállalás izgalma, a hangulat, hogy csak néhányat említsünk. Bár ennek ellenére természetesen 7%-kal gyorsabbak:
- A férfiak átlagos maratoni ideje 04:21:36
- Női átlagos maratoni idő 04:41:2
A férfiak lényegesen nagyobb valószínűséggel indulnak túl gyorsan, és lassulnak a verseny során, erre újra és újra következtetett a kutatás a 10 km-es távtól az ultramaratoni távokig
Azt hiszem, igaz; a nők a Vénuszról származnak, a férfiak pedig valóban a Marsról! Általánosságban elmondható, hogy a férfiak kevesebb kockázatot érzékelnek, mint a nők, ami nagyobb kockázatot jelent számukra a túlzott magabiztosságra, különösen egy hosszabb távú futás során, amely fegyelmezett tempót igényel. A versenyszellem és a külső tényezők, hogy kerek időt érjenek el, nagyban befolyásolják a versenyt, így a férfiak nagyobb valószínűséggel kezdenek egy versenyt ambiciózus tempóval, mint a nők, és egyre nagyobb a valószínűsége, hogy később lelassulnak. A férfiaknál a lassulás aránya 14%, míg a nőknél 11% – Mi nők szeretünk erősen célba érni, és hajlamosak vagyunk 2,2 km-rel a vége előtt gyorsítani, mert megtehetjük. Fegyelmezettek voltunk, van energiánk és hajrá! Azt hiszem, hölgyeim; lehet, hogy a rövidebb csatákat elveszítjük, de a háborút biztosan megnyerjük
Összefoglalás.
A férfiak biológiai előnyei, átlagosan hosszabb lábak, nagyobb szív, magasabb vörösvérsejtszám és természetesen rengeteg tesztoszteron; általában úgy látják, hogy ők előnyben vannak, azonban amikor a távolságok hosszabbak lesznek, akkor az állóképesség kerül előtérbe az erővel szemben; és itt a nők valóban előnyben vannak.
Amikor a RunRepeat közzétette „Az ultrafutás helyzete 2020-ban” című jelentését, kimutatták, hogy a nők 195 mérföldnél hosszabb távokon gyorsabbak lesznek a férfiaknál, és 5 km-től kezdve minden egyes távnál kisebb lett a különbség (a 100 mérföldes versenyeken a nők mindössze negyed százalékkal lassabbak a férfiaknál) Nem csoda, hogy egyre több nő fordul a hosszabb távok felé, a maratoni és ultramaratoni versenyeken 33,35%-os növekedés tapasztalható.