Javíthatja a teljesítményedet, ha zenét hallgatsz futás közben
- Zene nélkül,
- alacsony tempójú zene (90-110 bpm),
- közepes tempójú zene (130-150 bpm)
- és magas tempójú zene (170-190 bpm).
Minden esetben értékelték a pulzusszámot és az érzékelt megterhelés mértékét (RPE).
Amit megállapítottak:
A magas tempójú zene mindkét edzéstípus anyagcsereigényét növelte, miközben az érzékelt erőfeszítést jobban csökkentette, mint az alacsonyabb tempójú vagy a zene nélküli edzések
Az RPE-ben mutatkozó különbség pedig még nagyobb volt az állóképességi edzésnél. A kutatók magyarázata szerint állóképességi munka közben az agyunk érzékenyebb a külső ingerekre. Például amikor hosszú futás közben nem tudsz nem arra gondolni, hogy a szél felsérti az ajkaidat, vagy hogy a cipőd nincs jól megkötve. Mivel a zenehallgatás az agykérgi és a szubkortikális területeket is érinti, így szinte a teljes figyelmedet igényli, de legalábbis elég nehéz figyelmen kívül hagyni. Így elméletileg nem gondolsz arra a bosszantó szélre vagy a cipőfűződre, és folytathatod a futást anélkül, hogy „bekattanna” a gondolat.
Sőt. A légzésed intenzitását se hallod, ami egy másik befolyásoló tényező, ami akár idő előtt azt „mondhatja” az agyadnak, hogy túlságosan nagy megterhelés ér.
Az Edinburgh Egyetem által nemrégiben végzett tanulmány szerint a futás közbeni zenehallgatás segíthet egy hasonló problémán: a mentális fáradtságon.
Próbáltál már futni egy megterhelő irodai nap után? Még ha egész nap ültél is, akkor is nehéz lerázni magadról azt a kimerült érzést.
A mentális fáradtság sokunk számára gyakori jelenség, és negatívan befolyásolhatja számos mindennapi tevékenységünket, beleértve a testmozgást is
– mondta Dr. Shaun Phillips az Edinburghi Egyetemről.
A Journal of Human Sport and Exercise című folyóiratban közzétett tanulmányban minden futó 30 perces számítógépes tesztet kapott, mielőtt elindult volna a nagy intenzitású edzésre. A futók egyik fele motivációs lejátszási listát hallgatott, míg a másik fele nem.
Azt találták, hogy az intervallumfutás kapacitása nagyobb volt azoknál a mentálisan fáradt futóknál, akik zenét hallgattak edzés közben. A zenei csoport az 5 km-en jobban teljesített. És az olasz tanulmányhoz hasonlóan a skót kutatók is a jobb teljesítményt az erőfeszítés kisebb mértékű érzékelésének tulajdonították – ami jól mutatja, hogy a test mennyire kapcsolatban van az elmével.
Kíváncsi vagy, milyen dalok szerepeltek a „motivációs” lejátszási listán ebben a tanulmányban?
Hogy csak néhányat említsünk: „Everyday” A$ap Rocky-tól; „Addicted To You” Avicii-tól (RIP); „Run This Town” Jay-Z-től; „Power” Kanye West-től; „No One Knows” Queens of the Stone Age-től; és „Eye of the Tiger” a Survivor-től.
Sokféle vélemény létezik arról, hogy érdemes-e zenét hallgatni futás közben. Egyesek számára az, hogy összhangban vannak a testükkel segít elkerülni a sérüléseket és a túledzést. Más futók számára pont ez a fajta figyelemelterelés szükséges ahhoz, hogy túllépjenek azokon a mentális akadályokon, amelyekkel az edzés során szembesülnek Ha a zene az, ami segít megmozgatni a testedet, akkor hajrá.