FélmaratonFutóvilágMaratoni futás

1 óra futás mire elég?

Célok, hatás, elérés

1 óra futás már komoly teljesítménynek mondható tempótól függetlenül. Ha képes vagy folyamatosan futni annyi időt, akkor valószínűleg az általános erőnléted rendben van. Nézzük meg azt, hogy valójában mire elég a rendszeres 1 órás futás futócélok szemszögéből, és néhány tippet ahhoz is veszünk, hogyan juss el az egy órás folyamatos futásig, ha még nem tudod megtenni.

1 óra futás és a futós céljaid kapcsolata

Az egy órányi futás elég hosszú ahhoz, hogy a közben teljesített ezres tempók jelentős különbséget jelentsenek a végére. Nevezetesen. Ha valaki 5 perces ritmusú kilométereket fut, akkor ő 1 óra alatt 12 kilométerig fog eljutni, míg aki 6 percesekben nyomja, a hatvan perc végére pont egy tízes lesz a lábában.

Két kilométernyi difi egy óra alatt meghatározónak mondható. Már amennyiben bármi jelentősége van ennek.

Ugyanis mindkettő futó győztesnek mondható a maga folyamatos 1 órás futásával

Mindezeken felül persze, ha kitoljuk az időt másfél órára lehet a különbségnek jelentősége, mert az idő növelésével az egyikük 15 kilométerhez kerül közelebb, a másik meg már félmaratonról áradozhat.

1 óra futás hatása

Ha rendszeresen képes vagy 1 órát futni (rendszeresen = heti 3 alkalommal) azzal tökéletesítheted az egészséges életmód megteremtését.

  • Kellőképpen erős leszel ahhoz, hogy egy közepes túrát, vagy kerékpározást, esetleg pár órás tenisz-csatát gond nélkül lehozz
  • Okos táplálkozással kiegészítve a fogyásod is beindulhat, illetve stabilan megtarthatod a sportos/vonzó alakod
  • Eleve egészségesebben, és mentálisan is kellemesebben érezheted magad

Plusz kedvező hír, hogy a fentiek eléréséhez nagyjából mindegy, milyen tempóban futod le az egy órát. Nyilván annyi kiegészítéssel, hogy ha kisujjból kirázod már az 1 óra futást, akkor azért kicsit növelned kell vagy a gyorsaságot, vagy az edzésidőt ahhoz, hogy fogyást vagy meghatározóbb fejlődést érj el.

1 óra futás teljesítése okosan

Ha még nem vagy képes egyhuzamban egy órát futni, ne aggódj – fokozatosan is eljuthatsz idáig. Íme néhány tipp, hogyan érdemes építkezned:

  • Kezdd szakaszosan: Ha jelenleg 20-30 percet tudsz folyamatosan futni, növeld az időt heti 5-10 perccel. Ne siess, a fokozatosság a kulcs.
  • Váltogasd a tempót: Az intervallumos edzések segítenek növelni az állóképességet. Például futhatsz 5 percet kényelmes tempóban, majd 1-2 percet gyorsabban, majd ismét lassabban.
  • Figyelj a regenerációra: Heti három futás bőven elég az elején, a pihenőnapok éppoly fontosak, mint maga az edzés.
  • Hallgass a testedre: Ha fáradtnak érzed magad, nyugodtan iktass be egy könnyedebb edzést vagy sétát. A sérülések elkerülése érdekében mindig melegíts be és nyújts le alaposan.

Összegzés

Az egy órás futás már komoly teljesítmény, függetlenül a tempótól. Ha képes vagy ezt rendszeresen megcsinálni, azzal rengeteget teszel az egészségedért, a fizikai állóképességedért és a mentális frissességedért. Ha pedig még nem tartasz itt, akkor is biztos lehetsz benne, hogy egy kis türelemmel és következetességgel elérheted a célod. A legfontosabb, hogy élvezd a folyamatot – mert a futás nemcsak edzés, hanem életforma is lehet!

Az okos futó olvas is..

Kérj azonnali blogértesítőt,
és meglepünk egy ajándékkal.

Kérlek, add meg az email címed itt:

Kérjük, ezt a mezőt is legyen szíves kitölteni!

Bármikor leiratkozhatsz a hírlevélről. Marketing anyagot nem küldünk részedre. Adatkezelési irányelveinket itt találod. 

Adam G. Steve.

Polgári nevén: Galambos Ádám. 1991 óta fut, melyből bő 10 év volt élsportolói szinten. Közép -és hosszútávfutó. Versenyző. Többek között kismaratoni csapatbajnokság országos harmadik helyezett. 3K 9:18 12K 42:15 21K 1:18:36 Futás könyvek szerzője: Könyvei a DiBookon: https://dibook.hu/szerzo/adam-g-steve Könyvei a Bookline-on: https://bookline.hu/search/search.action?page=1&searchfield=Adam+G.+Steve

Témába vág

'Fel a tetejéhez' gomb

TÖLTSD LE MOST AJÁNDÉKBA!