Futás kezdőknekFutóvilágTudástár

Sportoljunk Babával!

Ajánló

Ismét egy megosztó témával jelentkezem. 

Mindenki számára máshogyan zajlik le egy szülés. Valaki otthon szül, valaki császármetszéssel, valaki a hagyományos hüvelyi szülést választja. Akadnak olyan helyzetek is, amikor valamilyen rizikó, vagy egészségügyi probléma megléte miatt nincs is lehetőséged a te általad kedvelt módszert javasolni az orvosnak, mert kényszerhelyzet alakul ki.

Mindegyik módszernek más a regenerációs ideje, továbbá az sem általánosítható, hogy valaki mennyi idő múlva épül fel teljesen. Ez egyénfüggő. Azonban a tapasztalatok és kutatások százai azt támasztják alá, hogy a rendszeres testmozgást végző nőknél a felépülési idő csökken azokhoz képest, akik soha életükben nem végeztek ilyen tevékenységet.

Az utóbbi pár hónapban meghívtak anyukás csoportokba és megdöbbenve tapasztaltam, hogy micsoda vérre menő nézetkülönbségek és tévhitek keringenek az előbbiekben említett két tábor között. Vannak, akik félnek mozogni kismamaként és friss édesanyaként azt gondolják, hogy a sport elveszi a minőségi együtt töltött időt babánkkal. És vannak, akik olyannyira aktív életet élnek, hogy már szinte pár hét után visszatérnek a régi kerékvágásba. Egyiket sem szabadna elítélni, mégis azt tapasztalom, hogy valamiért az utóbbi anyukák sok esetben mogorva tekintetek, és szemrehányó megjegyzések kereszttüzébe kerülnek.

Éppen emiatt választottam ezt a témát, mert számomra most aktuális. Minden, amit megosztok veletek megtörtént események alapján íródott…

futas

Remélem sikerül eloszlatnom a tévhiteket és bátran sportoltok a picitekkel. A boldog, kiegyensúlyozott édesanya az egész család életére pozitív hatással van. Összeszedtem miért is érdemes sportolni kisbabánkkal együtt, és milyen előnyökkel jár a közös edzés.

  1. Amikor még pici a baba, napközben legalább háromszor szundizik. Az orvosok ajánlására naponta érdemes levegőztetni a babát. Ezt miért ne köthetnéd össze egy kellemes testmozgással? Séta helyett válts futásra vagy kocogásra. A napi kocogás számtalan előnnyel jár. Csökkenti a szív és érrendszeri megbetegedések kockázatát. Súlyvesztéssel jár, izomerősítéssel és jelentősen csökkenti a stresszt. Kisbabád eközben szundizik egy jót a levegőn. Hidd el, semmit nem fog érzékelni abból, hogy te sétáról kocogásra váltasz.
  2. Nem, nem fog huzatot kapni! Az egyik legmegdöbbentőbb kérdés, amit mindig feltesznek nekem. Nem fog a baba huzatot kapni a babakocsiban? Először is, sajnos annyira egyikünk sem gyors, hogy ez előfordulhasson….Viccet félretéve, annyi jó termék van ennek a kiküszöbölésére, hogy ettől aztán tényleg senkinek sem kell tartani. A babakocsi úgy van kialakítva, hogy se víz, se szél ne érje babánkat. Ha mégis érné, akkor lehet kapni kifejezetten erre a célra kifejlesztett esővédőt. Plusz egy kis fülvédő használata máris megoldja a problémát. Ha nagyon ítéletidő van, akkor megoldjátok a mozgást a jó meleg szobában.
  3. Ha a babakocsis futásba belejössz, és megszokod a plusz súlyt, utána sokkal könnyebb lesz majd magadban futni. Amikor 20-30 kilót tolsz magad előtt emelkedőn, az valóban nem könnyű, ám pont emiatt még jobban megedzed magad! Felér egy erősítő edzéssel. A babát még 1 éves korában is vidáman cipeled fel a 10. emeletre!
  4. Mikor végezzem el a házimunkát és a bevásárlást, ha én a futásra pazarolom az időt? Olyan szuper, hogy a futást összekötheted egy vásárlással is. A babakocsi rengeteg cuccot elnyel, így az edzés végeztével letudhatod a bevásárlást is. Számtalanszor csináltam ezt.
  5. Mi történik, ha pelenkacserére van szükség? Érdemes indulás előtt kicserélned a pelust, de ha mégis megtörténik amire nem számítottál, akkor sem kell kétségbe esni. Nálam mindig van pokróc, plusz pelus és nedves törlőkendő. Nyáron bárhol megoldhatod a helyzetet, télen a zord időjárás miatt inkább a közelben keringtem, és ha kellett pár perc alatt itthon is voltunk a kislányommal.
  6. Félek, hogy elveszem a babától a közös játékidőt. Azért nem szeretném sportolással tölteni az időt, mert így a picimtől veszem el. A szabadban eltöltött közös időnél semmi sem lehet jobb és egészségesebb! A gyermekednek már egészen kicsi korától kezdve példát mutathatsz és megtaníthatod, hogy milyen jó dolog a sport! Ha még pici babád van, akkor is tudtok együtt mozogni. Az otthoni reggeli közös tornától kezdve, a babakocsis kocogáson át egészen akár a közös kisebb távú sétákon és futáson át bármit meg tudtok oldani. A baba játékként éli meg ezeket a feladatokat, amiket élvezettel végez, így szinte észrevétlenül tudod becsempészni a sport szeretetét már a kezdetektől az életébe. A baba utánozva tanul, azt fogja tenni a későbbiekben, amit lát tőled!
  7. Mi lesz, ha elapad a tejem a futástól? Lehet-e szoptatás alatt futni? Igen! Ugyanúgy, ahogy más intenzív sportot is végezhetsz, ha néhány dologra odafigyelsz, nem lesz gond a szoptatással. Nagyon gyakori tévhit, hogy a futás, vagy a bármilyen más intenzív vagy “izzasztó” mozgás árt a tejtermelésnek. A kisbaba megszületése utáni hat hétben nem ajánlott az aktív sporttevékenység. A gyermekágy letelte után ezekkel a szabályokkal végezhetsz testedzést. Célszerű szoptatás után futni indulni, de mielőtt nekivágsz, abból a mellből is érdemes lefejni valamennyit (ha csak egy mellből szoptatsz alkalmanként), amelyikből épp nem szoptattál, hogy futás közben ne feszüljön. A mell méretének megfelelő sportmelltartóra lesz szükséged. Ne legyen nagyon szoros, de tartson! Ha hideg van, érdemes a melleket betakarni egy vékony kendővel, pelenkával, bár tudom, hogy így is hatalmasak, de ha megfáznak, a tej mennyisége csökkenhet. Mivel elég érzékenyek a mellbimbók, ajánlott bimbóvédő kenőccsel bekenni, hogy a melltartó ne dörzsölje ki futás közben.
Az elhízásnak, a rengeteg krónikus betegségnek és mindennapos nyavalyának az egyik fő oka az, hogy az életmódunk jelentősen különbözik attól, amire a biológiai adottságaink révén fel vagyunk készülve. Rengeteget eszünk, ráadásul közel sem egészséges ételeket, főként ülünk, fekszünk, kevés az aktív, megerőltető izommunkával töltött idő, alig vagyunk friss levegőn.

Kisbabával, kisgyerekekkel a családban sincs ez másként. Igaz, egész nap talpon vagyunk, megállás nélkül sorakoznak a feladatok, a hatás mégis sokszor elmarad: a főzés, a takarítás, a rámolás és a cipekedés valahogy nem fejleszti eléggé sokoldalúan az állóképességet és az izmainkat. Változtatni viszont egyáltalán nem lehetetlen! 

Nőknek, édesanyáknak nem az lenne a feladatuk, hogy egymással versengjenek ki mennyire jó anya. Az egymás segítése, a pozitív példamutatás a legfőbb feladat. Mindenki máshogy csinálja, tartja a mondás! Mindig több út létezik és egyik sem tökéletes! Melyiket választod? Az mindig a saját döntésed!  

Futásra Fel! Edzésre Fel!

Az okos futó olvas is..

Kérj azonnali blogértesítőt,
és meglepünk egy ajándékkal.

Kérlek, add meg az email címed itt:

Kérjük, ezt a mezőt is legyen szíves kitölteni!

Bármikor leiratkozhatsz a hírlevélről. Marketing anyagot nem küldünk részedre. Adatkezelési irányelveinket itt találod. 

A Szerzőről:

Bánkuti Zsanett

2015-ben határoztam el, hogy teljes életmódváltásba kezdek, amelynek köszönhetően gyökeresen megváltozott az addigi életem. A futással kezdődött minden, februárban álltam rá először a futópadra és már tavasztól jöttek a versenyek ,ez szerelem volt első látásra. Elvégeztem a Fitness Akadémián a sportoktatói tanfolyamot ,idén (2021) pedig a személyi edző képzéssel egészítem ki tanulmányaimat. Ebben a szakmában elengedhetetlen a folyamatos fejlődés, így idén belevágtam még két területen elsajátítani az ismereteimet. Sporttáplálkozási Szakértő, és Gerinc Tréner. Eddz velem!

Témába vág

'Fel a tetejéhez' gomb