Hogyan kezdd el a súlyzós edzést okosan? (Útmutató futóknak)
Az egyik legjobb dolog a futó sportban, hogy különböző testalkatú, hátterű, korú, kondíciójú, életmódú és érdeklődésű embereket vonz. Különbözőségeink ellenére azonban összeköt bennünket a futás iránti szenvedélyünk. Mi vagyunk az a törzs, amelyik szívesebben meséli el a vasárnapi hosszú futás hullámhegyeit és völgyeit hétfőn az irodában, mint a szombat esti vacsorát vagy a baráti összejövetelt. Kivéve, ha nem futókkal volt:).
Mi az a súlyzós edzés?
Bár számos felcserélhető kifejezés létezik lényegében ugyanarra a dologra (erőnléti edzés, ellenállás-edzés, súlyemelés), a súlyzós edzés az izomerő növelése érdekében valamilyen ellenállással végzett speciális gyakorlatok elvégzését jelenti. Az ellenállás lehet kézisúlyzó vagy más típusú súlyok, szalagok, vagy akár csak a testsúly. A súlyzós edzés során alkalmazott ellenállás formája nem igazán számít, amíg a megcélzott izmok terhelés alatt vannak munka közben.
Miért érdemes elkezdeni a súlyzós edzést?
Hogy jobb futó legyél, mindenképpen futnod kell, tehát nem állítunk mást, de a kilométereid súlyzós edzéssel való kiegészítése rengeteg előnnyel jár mind a futóteljesítményedre közvetlenül, mind a testedre és az egészségedre általában, többek között a következőkkel:
#1. Segít megelőzni a túlterheléses sérüléseket
Valószínűleg az a legnagyobb előnye annak, ha súlyzós edzéssel egészíted ki a futási rutinodat, hogy a kifejlesztett erő segít megelőzni a futásból eredő túlterhelési sérüléseket. A lábad kilométerenként nagyjából 1400-1600 alkalommal ér földet, és minden egyes alkalommal a testsúlyod 2-2,5-szeresének megfelelő erőt veszel fel. Ha ezt egyetlen futásra is megszorozzuk, gyorsan világos lesz, hogy a testünk milyen hatalmas terhelést visel el egy adott futóhét alatt. A súlyzós edzés erősíti az izmokat, csontokat, inakat és szalagokat, így azok jobban bírják a terhelést, amit az utakon, ösvényeken és pályákon kell elviselniük. Emellett a nagyobb izomerő kifejlesztése lehetővé teszi, hogy az izmok és az inak több erőt vegyenek fel az egyes lépések során a földet éréskor fellépő erőkből, így megszűnik az indokolatlan terhelés, amelyet a csontok és a porcok vesznek fel, amikor az edzetlen izmok elfáradnak.
#2. Növeli a csontsűrűséget
A csontsűrűség növelése kritikus fontosságú az egészséges hosszú élethez a futósportban. Különösen, ha a menopauza már a sarkon van (vagy a spejzban). A súlyzós edzés különösen fontos a csontsűrűség fenntartásához, amelyre szüksége van az összes olyan kilométerhez, amelyet álmaid szerint élvezni szeretnél. A súlyzós edzés megterheli a csontokat, ami azt jelzi nekik, hogy több csontmátrixot rakjanak le. Ráadásul az erősebb izmok erőteljesebben kapcsolódnak a csontokhoz, amikor összehúzódnak, ami szintén azt jelzi a szervezetednek, hogy több ásványi anyagot rakjon le, és erősítse a csontok szerkezetét.
#3. Javítja a futás gazdaságosságát és hatékonyságát
A súlyzós edzés segít az erősebb neuromuszkuláris kapcsolatok kialakításában, ami lényegében azt jelenti, hogy az agyad jobban tudja aktivizálni a már meglévő izomrostjaidat. Ez erősebb, erőteljesebb mozgásokat eredményez. Emellett a súlyzós edzés javíthatja a biomechanikádat és a lépésedet a törzsed és a tartóizmaid stabilitásának fejlesztésével.
#4. Növeli az anyagcserédet
A súlyzós edzés növeli a sovány testtömegedet, ami az elsődleges meghatározója az anyagcserédnek, vagyis annak, hogy hány kalóriát égetsz el egy nap alatt. Ezen előnyös testösszetétel-változások miatt a súlyzós edzés az egyik legjobb mozgásforma azok számára, akik csökkenteni szeretnék a testzsírt.
#5. Javíthatja az általános egészségi állapotodat
A súlyzós edzés, mint minden mozgásforma, nagyszerű az általános egészségedre nézve. Javíthatja a vércukorszint szabályozás, csökkentheti a vérnyomást, valamint javíthatja a testtartást és az egyensúlyt.
#6. Erőt ad, és növelheti az önbecsülést
A súlyemelés és az erősödés segíthet abban, hogy olyan vagánynak érezd magad, amilyen vagy. Néhány futónak nincs elég önbizalma ahhoz, hogy „sportolóként” azonosítsa magát, még akkor is, ha bármilyen mértékű futás – függetlenül a tempótól – bizonyosan feljogosítja őt arra, hogy büszkén birtokolják ezt a megkülönböztetést, de a súlyzós edzés beillesztése az edzési rutinba a testbizalom és az önkép javulását eredményezheti. Ráadásul, minél erősebb vagy, annál alkalmasabb vagy, még a futáson kívüli mindennapi élet fizikai igénybevételére is, ami csodás érzés.
Hogyan illeszd be a súlyzós edzést a futóedzések közé?
A legtöbb futónak arra kell törekednie, hogy hetente 2-3 alkalommal végezzen valamilyen erőnléti edzést, de mielőtt elveszítenélek, mert nem tudod elképzelni, hogyan találj időt találj rá az amúgy is korlátozott edzéstervedben, van egy jó hír: az edzéseknek egyáltalán nem kell sokáig tartaniuk.
Heti kétszer 20 perces vagy háromszor 15 perces súlyzós edzéssel is elvégezheted az összes kulcsfontosságú gyakorlatot
a súlyzós edzéseket inkább a könnyű futás napjaira időzítsd, mint amikor hosszú futás vagy kemény edzés van beütemezve, mert a súlyzós edzés halmozása egy amúgy is megterhelő napra túl sok lehet a szervezetednek
Milyen felszerelésre van szükséged a súlyzós edzéshez?
Ahogyan futhatsz a legújabb felszereléssel feldíszítve, a csuklódra szíjazott puccos GPS-órával és a füledet a kedvenc zenéiddel tápláló AirPodokkal, vagy egyszerűen csak elindulhatsz az ajtón egy egyszerű futócipővel, úgy edzhetsz súlyzós edzőteremben a legújabb ellenállókészülékek, kettlebell, TRX felfüggesztő pántok és medicinlabdák segítségével, vagy edzhetsz a nappalidban mindössze néhány ellenállóval és a saját testsúlyoddal.
Milyen súlyzós edzésgyakorlatok javítják a futást?
A futás egyoldalú gyakorlat, ami azt jelenti, hogy a két lábad egymástól függetlenül működik, és egyszerre csak egy-egy lábad támogatja a testedet. Emiatt érdemes az egyoldalú erősítő gyakorlatokra, valamint a törzs erősségét fejlesztő feladatokra összpontosítanod. Ezzel együtt az olyan összetett, teljes testet megmozgató gyakorlatok, mint a guggolás és súlyemelés szintén rendkívül hasznosak a futásban részt vevő kulcsfontosságú izmok erősítéséhez. Bár a lista nem teljes, az alábbiakban bemutatjuk néhány kedvenc súlyzós edzésmozdulatunkat futók számára:
- Guggolás
- Holtpontemelések
- Előre és hátrafelé irányuló fekvőtámaszok
- Felfelé lépések
- Fekvőtámaszok
- Plank
- Húzódzkodás
- Combhajlító görcsök stabilizáló labdával
Tippek a súlyzós edzéshez
A megfelelő súlyzós edzés megtanulása a kulcsa annak, hogy ez egészséges kiegészítője legyen a futásnak. Az alábbiakban néhány hasznos tippet találsz, amikor még csak most kezded:
- Szerezz edzői segítséget. Ha edzőterembe jársz, lehet, hogy ingyenes bevezető foglalkozást kapsz egy személyi edzőtől, aki megmutatja neked, hogyan használd megfelelően a súlyzós gépeket, és hogyan végezd el az alapvető gyakorlatokat. Fontold meg, hogy bevállalsz néhány fizetős edzést, hogy megtanuld a dolgokat. Ha otthon fogsz edzeni, nézz ingyenes videókat a YouTube-on, vagy kövess jó minőségű, futásspecifikus edzéseket.
- Koncentrálj a technikára. A megfelelő technika használata nemcsak a sérülések megelőzése szempontjából kritikus a súlyzós edzés során, hanem azt is biztosítja, hogy a gyakorlat valóban hatékony legyen. Ha úgy érzed, nem megy minden ismétlésnél a helyes végrehajtás, csökkentsd a súlyt vagy az ismétlésszámot. Inkább kevesebb ismétlés jól, mint több rosszul végrehajtott technikával.
- Használj elegendő ellenállást. Sok nő gyakori hibája, hogy túl könnyű súlyokat használ, és rengeteg ismétlést végez. A futás már eleve olyan sport, amely az izomállóképességet javítja, így a súlyzós edzésed középpontjában az izomerő és a teljesítmény növelése kell, hogy álljon. Ehhez elég nagy súlyra vagy ellenállásra van szükség, hogy elég nagy terhelést biztosíts az izmokat erősítéséhez. Olyan súlyt válassz, amellyel helyes végrehajtás mellett 8-12 ismétlésig emelhetsz. Ha 15-ig el bírsz jutni, akkor itt az ideje, hogy nagyobb súlyra válts.
- Ne vegyél lendületet a feladatok végrehajtásakor. Lassan és megfontoltan haladj végig a mozdulatokon anélkül, hogy a lendületre hagyatkoznál és a súlyok lendítésével végeznél el egy ismétlést. Ahhoz, hogy a gyakorlat hatékony legyen, használnod kell az izmaidat. Hasonlóképpen, irányítsd a súlyokat lefelé menet, ahelyett, hogy hagynád, hogy a gravitáció végezze el a munkát.
- Keverd össze. Ahogyan a testednek is jobb, ha variálod az útvonalakat és a futótempót, úgy a súlyzós edzéseket is jobb, ha variálod. Vegyél be különböző gyakorlatokat, használj különböző ellenállási formákat, és növeld az edzések nehézségét, ahogy erősödsz.
- Érezd jól magad. A súlyzós edzést nem szabad házimunkának tekinteni. A futáshoz hasonlóan ez is fokozhatja az endorfinszintet, és remek stresszoldó forrás lehet. Ráadásul segít abban, hogy erősebben, egészségesebben és következetesebben tudj futni. És Te is ezt szeretnéd, ugye?